Jaunākās tendences ceļubūvē

Mūsdienās, tāpat kā visās citās nozarēs, arī ceļubūvē tiek izmantotas dažādas jaunākās tehnoloģijas, lai padarītu sauszemes transporta tīklu pēc iespējas ērtāku lietošanai. Tas tiek panākts gan ar dažādām ceļa seguma ražošanas un nomaiņas metodēm, gan dažādām tehnoloģiskām papildus funkcijām. Šie mūsdienīgie ceļi, kuri ir domāti ne vien nokļūšanai no punkta A līdz punktam B, bet arī autovadītāju ērtībām, tiek dēvēti par gudrajiem ceļiem jeb viedajiem ceļiem. Gudros ceļus veido dažādu tehnoloģiju kopums. Lūks populārākās no ceļubūves tendences, kas veido viedos ceļus.

1. Viedās ceļu tarifikācijas sistēmas

Mūsdienās tiek būvēti arvien vairāk maksas ceļi. Tam ir pamatots iemesls, proti, transportlīdzekļu kaists uz ceļiem ik gadu strauji palielinās un līdz ar to, ir nepieciešami līdzekļi regulārai ceļu atjaunošanai. Problēmas rodas ar nodevu iekasēšanu no ceļu izmantotājiem. Pirmkārt, nebūtu godīgi no viesim iekasēt vienādas summas, jo ne visi veic vienlīdz garus ceļa posmus, bez tam ir transporta līdzekļi, kuri ceļam nodara lielāku kaitējumu nekā pārējie. Šīs problēmas varētu viegli atrisināt, izmantojot viedās ceļu tarifikācijas sistēmas, kuras darbojas ar GPS palīdzību. Šīs sistēmas ļauj fiksēt katra transportlīdzekļa veikto ceļa posmu un ievākt informāciju par ceļu izmantošanu. Vēlāk šī informācija var tikt izmantota ceļu infrastruktūras plānošanā. Tas dos iespēju izveidot racionālu ceļu tīklu, kas mazinās sastrēgumus un citas satiksmes problēmas, kā arī ļaus efektīvi veidot naudas iekasēšanas punktus.

2. Solāro inovāciju izmantošana

Šī ir patiešām noderīga un unikāla tehnoloģija, kas varētu atrisināt daudzas satiksmes infrastruktūras problēmas. Uzņēmums, kas nodarbojas ar solārās enerģijas tehnoloģijām, ir izveidojis ceļu tīklu, kas ir veidots no caurspīdīga, izturīga materiāla, zem kura iestrādāti saules enerģijas kolektori un LED gaismas. Tas nodrošina to, ka ceļi ir daudz izturīgāki, lēnāk nodilst, ir apgaismoti un ziemā uz tiem neveidojas apledojums un neuzkrājas sniega sega. Tas arī ievērojami mazinātu līdzekļus, kas tiek tērēti ceļu uzturēšanai un apkopei. Pagaidām šādi ceļi ir uzstādīti vien pāris vietās ASV un darbojas testa režīmā, taču to ieviešama varētu pozitīvi ietekmēt ceļu infrastruktūru visdažādākajos veidos.

3. Joslas elektromobiļiem

Tā kā elektromobiļu skaits pasaulē strauji pieaug, ir jādomā par ceļu infrastruktūras pielāgošanu arī šiem transporta līdzekļiem. Pagaidām ar to ir problēmas, jo ir nepietiekošs uzlādes staciju skaits un vēl citi aspekti, kas traucē elektromobilu izmantošanas iespējas. Šīs problēmas varētu tikt risinātas, ieviešot atsevišķas braukšanas joslas elektromobiliem, kurām apakšā tiktu izveidots elektromagnētiskais lauks. Tas dotu iespēju uzlādēt elektromobilus braukšanas laikā. Šī gan ir visai futūristiska ideja, kas pagaidām ir testēšanas stadijā, taču tā nenoliedzami varētu palīdzēt, ar elektromobiliem saistīto, problēmu risināšanā un līdz ar to, dot ieguldījumu piesārņojuma mazināšanā un vides aizsardzībā.

4. Fluorescējošas ietves un ceļu apzīmējumi

Šī tehnoloģija jau tiek izmantota atsevišķās Eiropas pilsētās. Tā ir samērā vienkārša, taču ievērojami uzlabo ceļu infrastruktūru un samazina ceļu satiksmes negadījumu skaitu. Fluorescējošie ceļu apzīmējumi ir parasti ceļu apzīmējumi, kas palidināti ar īpašu pārklājumu, kas dienā uzlādējas un naktī izstaro gaismu. Tādējādi diennakts tumšajā laikā ir iespējams pamanīt dažādus ceļa apzīmējumus, robežas un ietves vai velosipēdistu ceļus. Dienā šie apzīmējumi ir balti vai dzelteni, gluži kā visi tradicionālie ceļu apzīmējumi. Šī nav nekāda sarežģītā nākotnes tehnoloģija un tās ieviešanu, visticamāk, varam gaidīt jau tuvākajā laikā.